Tattoo - Tetování - Tetovací studio
Jak se chovat den před tetováním a jak o něj následně pečovat

Původ
Tetování je určitý design, který je permanentně vryt do kůže za použití jehel a speciálních barev. Slovo „tattoo“ pochází z tahitského slova „tatua“, které znamená „zanechat stopu, znamenat či připomenout si“. Lidé se nechávají tetovat již po celá staletí a to lidé všech kultur, všech vyznání a všech zemí.
Historie
Dekorační ilustrace na kůži byly populární praxí již ve starověku. Hliněné panenky, které byly nalezeny, indikují, že Egypťané používali tetovací techniky již v letech 4000 před naším letopočtem. Během staletí se byly praktikovány různé formy umění tetování a byly praktikovány lidmi nejrůznějších kultur po celém světe. Například, přibližně v období 500 př.n.l., začali Japonci tetovat jak z kosmetických, tak náboženských důvodů. Také začali pomocí tetování označovat kriminální trestance za účelem jejich rozpoznání ve společnosti, i jako součást jejich trestu. Japonská metoda tetování zahrnovala propichování kůže velmi jemnými kovovými jehlami a byly tak vytvářeny rozmanité mnohobarevné designy. Eskymácké kmeny vyvinuli svou vlastní techniky, při které byly použity jehly z kostí, pomocí kterých se kůží protahovaly nitě zašpiněné sazemi.
Když v letech 1700 docestoval kapitán James Cook na Tahiti, kde pozoroval techniky tetování. Ve své knize „The Voyage in H.M. Bark Endeavor“ napsal,:“ Tetují svá těla pomocí zoubkování, nebo propichování kůže pomocí malých nástrojů vyrobených z kostí, které byly upraveny do tvaru malých ostrých zoubků, jejichž „kanálky“ byly naplněny tmavomodrou nebo černou mixturou připravenou pomocí kouře z olejnatých ořechů. Díky tomuto procesu, který původní obyvatelé nazývají „tatua“ je možné zanechat nesmazatelné znaky na kůži.“ Během let po Cookově cestě rozšířili námořníci, kteří navštívili polynéské ostrovy, tento tahitský rituál do celých oblastí Pacifiku.
Popularita tetování stoupala i během následujících dvou set let. V devatenáctém století si tetování v Anglii našlo své obdivovatele a aplikující hlavně mezi lidmi vyšších tříd. Například, Lady Randolph Churchill, matka Winstona Churchilla, měla vytetovaného hada na zápěstí. V USA byla tetování spojována zase nejčastěji s námořníky, motorkáři a vězni, jelikož zde byla tetovací studia považována za něco nebezpečného a sociálně nepřístupného. Nicméně od roku 1980 se tento způsob uvažování a předsudků pozměnil a tetování postupně vzrůstalo na popularitě jak mezi muži tak ženami a to všech věkových skupin.

Design
Design tetování se nazývá „flash“ a může zahrnovat veškeré druhy uměleckého vyjádření čehokoliv od obyčejných a jednoduchých symbolů či písmen a slov, až po velmi detailní a komplexní návrhy obrazců a kreseb. „Flash“ neboli „motiv“ může být vytvořen pomocí jedné či více různých barev. Tatéři disponují obrovským sortimentem motivů, navrhují na zakázku, dle přání klienta, nebo na motivy přinesené do studia klientem a následné jejich upravení či na přání klienta zachování k aplikaci. Při výběru motivu je velmi důležité vše konzultovat se svým tatérem, aby bylo dosaženo správné velikosti a bylo správně zvoleno i místo, kam se motiv bude přenášet a následně tetovat. Tatér vám může pomoci vybrat i barevné schéma a určit konečnou cenu.
Ochrana zdraví
Při výběru tetovacího studia je vhodné přihlížet i k tomu, zda pracovník dodržuje zásady pracovní hygieny, zda si myje ruce před a ihned po práci, zda používá latexové rukavice po celou dobu práce, používá sterilní a sterilizované nástroje či nástroje pro jedno použití pouze, salon je čistý, veškeré povrchy jsou čisté a dezinfikované a použité materiály a nástroje jsou odstraňovány dle hygienického řádu. Hygienický řád a kolaudace hygienického úřadu by měla být k vidění.
Stencil (šablona)
Stencil slouží k přenesení motivu na kůži, díky čemuž může být následně tatérem přesně vytetován.
Ink – tetovací barvy
Barvy používané pro tetování jsou speciálně pro tyto účely vyráběné. Jsou dostupné v široké barevné škále a typicky jsou balené v plastových lahvičkách, které se pomocí uzpůsobeného hrdla vytlačují ven a tak zajišťují maximální hygienické zacházení s nimi. Barva je vytlačena do kalíšku na jedno použití a není nutná žádná jiná nevhodná manipulace. Barvy musejí být v originálním balení a kvalitní. Některé mohou obsahovat látky, které mohou způsobit alergickou reakci.

Proces
Před samotným tetováním je s klientem ujasněno podpisem informovaného souhlasu, že mu již bylo 18 let, že si je vědom toho, že se jedná o permanentní zásah do kůže, při kterém je integrace kůže narušena. Kůže je pečlivě prohlédnuta, zda se v místě budoucího tetování nenachází žádné oděrky a ranky. Následně je kůže očištěna antiseptickým prostředkem a následně žiletkou zbavena chloupků.
Když je kůže správně připravena, tatér si přenese motiv na kůži. Je znovu překontrolováno a odsouhlaseno klientem jak místo tak velikost motivu. Pokud není klient zcela spokojený, je možné návrh smýt a nanesen znovu. Pokud je motiv odsouhlasen a správně přenesen, kůže se v místě budoucího tetování potře např. bílou vazelínou.
Klient je následně usazen do vyhovující polohy k tetování, která musí být pro klienta co nejpohodlnější, musí ovšem také být poskytnuta ale dobrá pracovní pozice pro vytvoření tetování.
Tatér si následně připraví tetovací barvy a tetovací strojek, do kterého je vložena jehla. Jehly a většina dalších součástí tetovacího strojku jsou určeny k jednorázovému použití, nebo jsou řádně sterilizovány dle hygienického řádu. Jehla, která je uložena v tzv. špičce se namáčí v průběhu tetování do barvy a následně je tatérem vpichována do kůže. Prvně je překreslen obrys motivu.
V momentě, kdy je dokončeno překreslení obrysů motivu, začne se pracovat na barevných výplních motivů a zdokonalování tahů, linií a stínování. Toho je docíleno mícháním a ředěním barev a měněním jednotlivých nástrojů (jehel). Různé typy jehel jsou určeny pro různé výtvarné činnosti. Krvácivost a bolestivost je individuální, stejně tak jako je čas strávený tetováním.

Kvalita tetování
Pro udržení kvality tetování je naprosto klíčová post-tetovací péče. První hodiny a dny jsou obzvláště důležité a je nutné o tetování pečovat. Ihned po tetování je kůže řádně očištěna, natřena bepanthenem a zakryta. Po dvou až čtyřech hodinách je krytí sejmuto a tak může být smyty zaschlé krevní stopy. První týden je vhodné tetování mýt antibakteriálním mýdlem a ošetřovat bepanthenovou mastí. Místo je vhodné sušit jen velmi jemně, nedřít místo oděvem či jinak mechanicky. Další týdny o kůži pečujeme se zvýšenou pozorností, pravidelně čistíme a natíráme vitamínovým krémem, bepanthenem a to do úplného zhojení. Kůže by neměla být vystavena horké vaně, vodě v bazénu a vířivkám. Nevystavovat tetování slunci.
Odstranění tetování
Není zcela neobvyklé, že si někdo po čase uvědomí, že o tetování nestojí a žádá si jeho odstranění. Odstranit tetování je možné, jedná se ale o složitý a nákladný proces a tetování nebývá odstraněno na 100%. Odstranění probíhá pomocí laseru, který je schopen odstranit většinu barvy za minimálního ničení kůže. Procedura je drahá a kůže nemusí již znovu nikdy dosáhnout normální pigmentace.
Budoucnost
Tetování vzrůstá neustále na popularitě jako nástroj sebe-vyjádření. Také je očekáváný nárůst tetování v rámci medicínské i ne-medicínské kosmetické aplikace. Může sloužit k zakrytí různých kožních nedostatků, pigmentových skvrn, jizev, popálenin atd.
JAK SE CHOVAT DEN PŘED TETOVÁNÍM A JAK O NĚJ NÁSLEDNĚ PEČOVAT
Den před tetováním
Je doporučováno se dobře vyspat, nepít alkohol, neužívat drogy a v ten den se dobře najíst. Pokud máte zdravotní potíže, užíváte určité léky, o všem informujte dopředu a na základě Vašich informací se bude dále postupovat. Vše bude vysvětleno, na vše se zeptejte.
Informace pro klienty
Ke konzultaci či realizaci tetování je nutné se vždy předem telefonicky či mailem objednat. Zároveň moc prosím klienty, aby se snažili přicházet do studia vždy až v domluvený čas, protože k pracovně bohužel nenáleží žádná čekárna a většinou se před a po Vašem termínu sezení věnuji jiným klientům a nemohu odbíhat tedy k dříve příchozím. Velice děkuji za pochopení.
Jak pečovat o tetování a předejít infekci
- Již v salonu je tetování ošetřeno bepanthenem a překryto.
- Toto krytí po 2-5 hod odstraňte, tetování omyjte teplou tekoucí vodou s použitím antibakteriálního mýdla a následně čistým ručníkem nebo ubrouskem vysušte. Dbejte na hygienu, čistý ručník, čisté ruce. Místo ručníkem netřete, netlačte, pouze jej velmi jemně vysušte. Poté opět lehce natřete bepanthenem (pouze k vytvoření tzv. filmu na pokožce) a již nezakrývejte, oblečte si pouze čistý, volný oděv a ponechejte v klidu.
- Tetování myjte takovým způsobem 2x denně, pozor na příliš hrubé vysoušení, třete co nejméně, vyvarujte se drhnutí oděvů či jiných částí (pásek, boty, atp.) v místě tetování a natírejte velmi tenkou vrstvou bepanthenu či jiného tattoo after care krému 3-4x denně.
- Případně vzniklé stroupky nestrhávejte, výskyt vyrážky či pupínků se může objevit, nebývá to ale vážným projevem. Příliš časté mazání či silné vrstvy tetování škodí.
- Do zhojení se vyhýbejte sauně, soláriím, přímému slunci, bazénům, koupelím, slané vodě a dalším kůži dráždivým elementům. Hlavně v prvním týdnu je důležité omezit namáčení kůže s tetováním na minimum (krátké osprchování).
- I nadále pak pečujte o tetování používáním krémů s výživou či vitamínem E, čím méně škodlivým vlivům je pokožka vystavena, tím lépe (slunce velmi poškozuje tetování, používejte silné opalovací krémy)
Ref: http://www.encyclopedia.com/sports-and-everyday-life/fashion-and-clothing/clothing-jewelry-and-personal-adornment/tattooNahoru